П`ятниця, 19.04.2024, 09:30
Приветствую Вас Гість | RSS

Васьковецький НВК "ЗОШ І-ІІ ступенів-д/с"

Пошук
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Історія школи

 

Історія Васьковецької школи

 

В книзі М.Г.Теодоровича «Историческое и статистическое описание церквей и приходов Волынской губернии» (1893 г., т.3,Почаев) зазначається, що у 1890 році на території церковної землі, в громадському будинку знаходилась церковно-приходська школа, в якій навчались 31 хлопчик і 6 дівчаток. На утримання школи виділялось 148 рублів. Вчителем тимчасово був Созонт Іванович Яроцький, який закінчив Острозьке початкове училище. Пізніше дітей навчала Єлизавета Олександрівна, місячний заробіток якої становив 5 карбованців.

Діти ходили один або два роки в школу, але не всі могли закінчити три групи, бо не мали у що одягнутись і що їсти.

Приміщення школи було поділене на 2 частини: в одній жив учитель, а інша була класом, в якому вчилися діти різного віку і різних груп. Діти сиділи на лавах по 4 чоловіки, писали на колінах, тримаючи зошити на книжках. Кожного ранку священник Стратон Середович читав учням Закон Божий, який вони вчили стоячи, а дяк навчав церковних пісень. Тривалість уроку вчитель встановлював довільно, іноді урок тривав до півтори години. Навчання велося старослов’янською мовою. Дітей вчили чистописанню, арифметиці, читанню та Закону Божому. За всяку провину дітей били різками, квадратиками, ставили на коліна з цеглинами в руках, тягнули за вуха.

При переході до наступної групи учні їздили складати іспити в Радошівку та Ізяслав. Екзаменаційна комісія складалася з 5-6 вчителів і кількох священників. На іспитах запитували прізвище, ім’я царя, його дітей, чиновників, Закон Божий. За період навчання в школі діти ледве оволодівали початковими навичками читання і письма, а тому грамотних людей у селі було дуже мало. Після закінчення церковно-приходської школи діти селян продовжували навчання в школах міста Ізяслава.

Після закінчення Першої світової та громадянської війн настав час мирного життя. У Васьківцях було організовано початкову школу, яку в 1923 році відвідували 75 учнів. При школі було організовано групи лікнепу. Тепер у ній працювали вчителі: Сібіковський О.В., Машерук Н.К., Сивобородка.

Сільська школа розміщалась в 2-х будинках. Один – колишній маєток управителя, побудований з червоної цегли, називали «червоною школою». Другий, громадський будинок, вибілений, називали «білою школою».

У 1931 році школа у селі носила назву чотирирічна трудова. Нею завідував О.П. Жидомко. В 1934 р. директором школи був Тесля Петро, вчителями Іщенко, його дружина Мотузевич.

В 1938-1939 навчальному році Васьковецька школа здійснює перехід до семирічного навчання. На той час в школі нараховувалось 150 учнів, а учбовий процес забезпечувало 10 вчителів. Директор школи – Гнатюк, вчителі – Червоняк, його дружина Надія Іванівна і інші. В 1941 р. був перший випуск сьомого класу, його закінчили 40 учнів.

В роки радянсько-німецької війни школа не працювала. Відновилось навчання лише після визволення села Васьківці у 1944 році, школа знову стала початковою. Завідуючою школою у вересні 1944 року стала Федорчук Марія Кузьмівна, у 1945 р. завідував школою Федорчук Іван Ілліч, а після нього – ветеран війни, інвалід ІІ групи Прокопчук Григорій Петрович. Дітей навчали Кирпа Ганна Михайлівна, Ткаченко Марія Василівна, Бондарук Марія Кирилівна, Буйніцька Катерина Юхимівна, Бондарук Ганна Степанівна, Костюк Марія Антонівна, Гнатюк Ольга Михайлівна, Сас Єлизавета Дмитрівна.

Будівлі школи за роки війни були пошкоджені і потребували ремонту. Зусиллями учителів, батьків, учнів з допомогою колгоспу приміщення «червоної» школи та меблі було приведено до порядку. Навчання проводилось в чотирьох класних кімнатах у дві зміни. В паралельних класах навчались діти різного віку по 45-50 в кожному. Використовувались підручники довоєнних часів, один-два на клас. Писати доводилось на старих газетах, клаптях паперових мішків чорнилом, виготовленим з ягід бузини або з столових буряків. У 1947 р. після ремонту введено в дію приміщення «білої» школи. В 1948-1950 рр. Васьковецька школа здійснила перехід до семирічного навчання і стала семирічкою.

З 1949 по 1952 рік школою керував учасник війни, офіцер запасу Шалота Степан Павлович. Прийшли нові вчителі: Шалота Тетяна Прокопівна, Шафранський Мефодій Іванович, Кучер Марія Іванівна, Прокопчук Євгена Леонтіївна, Бондарук Іван Степанович, Пастух Віра Василівна, Маліновська Ольга Павлівна, Власюк Галина Іванівна, Бондарук Паша Семенівна, Ковальчук Микола Степанович, Антонюк П.Д., Балдіна Л.П., Міщук М.Г., Остапенко Г.С., Найда В.В., Дидюк М.О.

В наступні роки директорами семирічної школи працювали Шафранський Мефодій Іванович (1953-1954 н.р.), Роздобудько Дмитро Михайлович (1954-1955 н.р.), Шалота С.П. (1955-1960 рр.). В 1958-1959 навчальному році в школі нараховувалось 176 учнів. Школа працювала в одну зміну.

З 1960-1961 н.р. було введено восьмирічне навчання. Роботою школи керували такі директори: Якобчук Степан Михайлович (1960-1962 рр.), Бондар Ганна Кирилівна (1962-1963 н.р.), Галицький Володимир Іванович (1963-1964 н.р.).

З 1967 по 1970 рік директором школи працював Косяк Олександр Олександрович, який приклав багато зусиль до будівництва нового типового приміщення школи. Школа була збудована на кошти місцевого колгоспу «Комунар» в стислі терміни. В 1970 році відбулося урочисте її відкриття. В цьому ж році директором школи був призначений Рижик Володимир Андрійович. В школі навчалось 190 учнів.

З 1973 р. до 2004 р. директором школи працював Хотячук Федір Феодосійович. В ці роки учнів навчали :Фінкель С.С., Хоменчук Г.Ф., Марчук І.А., Пінчук Г.Д., Власюк Г.Я., Іванова Л.М., Палютіна Л.А., Поліщук Л.М., Кидисюк Л.Ф., Войцеховський К.С., Домбровський Є.Г., Блащук Н.З., Островський А.В., Косяк Г.І., Панчук Г.П., Бродзянська В.В., Малеванчук З.Ф., Богдан М.Д., Пасічник В.С., Новосельцева Л.М., Андрощук Т.Т., Мосійчук Л.В., Морозюк В.Т., Оборіна О.С., Кирилюк Г.С., Руденко Г.П., Яремко Г.І., Левчун Р.В., Драганчук Н.С., Шклярук Н.С., Кондрашова В.В., Горнюк Л.І., Коротюк В.К., Петровська Л.К., Клімчук Л.А., Пихтіна Н.Ф., Лиман Р.П., Спіридонова А.О., Куршаков В.М., Корчицька К.Г., Федак М.Я., Каплун С.С., Пархомець О.В., Мазурець В.В., Погорєлова Ж.І., Кузнецова М.В., Орлова Г.А., Гончарук Г.П., Бондар І.Б., Прадун Л.С., Данилюк В.А., Сорокіна Г.В., Шарко Р.І., Толмачова Н.Д., Станіславчук М.О., Токарчук С.В., Кириченко Ю.Л., Бориська Г.Р., Бондарук С. А., Степанюк В.Є., Міхневич В.І., Матіяш З.І., Кукуріка І.В., Миколаєнко Ю.В., Герасімова В.М., Хомич Н.Л., Фурман Ю.М., Горбачова Г.В., Кукуріка О.М., Осьмака Л.І., Шамрай С.Т., Соловйова В.М., Литіна Н.В., Кукуріка О.В., Содаль О.А., Детіна І.М., Поліщук К.М., Кукуріка В.В., Тріандафілова Н.В., Пазина О.В., Лук’янчук В.М., Пентик Ж.В., Васильчук О.О., Дручик О.І., Горох О.В., Хлебан М.Р.

Протягом 1975-1990 рр. зміцніла матеріальна база школи. Школа поповнилась технічними засобами навчання . В навчально-виховному процесі використовувались 3 телевізори, 4 кіноапарати, 6 кодоскопів, 10 діапроекторів, 10 програвачів, 4 магнітофони. Навчальні майстерні поповнились верстатами: двома токарними по металу та одним по дереву, фрезерним, кількома заточними і свердлильним, комбінованими для обробки деревини. Обладнано робочі місця учнів необхідним інструментом. Придбано інвентар для проведення уроків фізкультури. В 1980 році збудовано погріб для зберігання овочів. В 1985 році за кошти колгоспу «Комунар» виготовлено нестандартні споруди, якими обладнано спортмайданчик. В цьому ж році було проведено капітальний ремонт котельні та спортзалу.

Першого вересня 1986 року до першого класу прийшли шестилітки, школа стала дев’ятирічною. Ці роки позначилися активною виховною роботою з учнями: проводилось багато масових заходів. В школі працювали різні гуртки, спортивні секції. Чимало учнів ставали призерами  районних  та обласних спортивних змагань. За багаторічну сумлінну працю на педагогічній ниві директор школи Хотячук Ф.Ф. був удостоєний звання «Відмінник народної освіти України» та нагороджений орденом «Знак Пошани».

На початку 90-х років значно скоротилися витрати на утримання школи. Ремонт школи проводився на кошти, зібрані батьками учнів. Частину матеріалів для ремонту виділяло КСП «Зоря».

У 1998 році відзначили 60-річчя школи. В кінці 1999 року за кошти, одержані від господарської діяльності, було придбано перший комп’ютер моделі 486 ДХ.

З 2000 році школа перейшла на 12-бальну систему оцінювання, а з 2001 року здійснюється перехід до 12-річної освіти.

Весною 2002 року за сприяння начальника Укрзалізниці Кирпи Г.М. школі було надано благодійну допомогу – 25 тисяч гривень. За ці кошти відремонтовано дерев’яні конструкції даху, замінено шифер покрівлі, проведено біжучий ремонт приміщень, придбано 4 комп’ютери 466Х2. В березні 2002 року школі надав допомогу Ізяславський держлісгосп (директор Курельчук П.І.) лісоматеріалом для ремонту огорожі.

З вересня 2002 року в школі працює кабінет інформатики, в якому є 9 комп’ютерів. В 2004 р. проведено капітальний ремонт котельні (підведено газ, встановлено сучасні газові автоматичні котли, замінено труби теплотраси від котельні до школи).

З 2004 року до 2015 року директором школи працював Кукуріка Ігор Віталійович. В школу прийшли працювати нові вчителі: Якубовський І.В., Карпін М.В., Колісняк А.В., Собчук Р.А., Рудюк І.С., Мацюк М.І., Демчук Т.О., Хмелюк Т.В., Грищук О.С., Гримак Л.М., Козар В.В., Довгалюк І.М., Молявчик Д.В., Кукуріка Я.О., Корзун Ю.В., Спеціальна Н.М., Малик Л.В., Грабовська Н.І., Свірчук І.В., Колоднюк Т.В., Кропивка К.Л., Кравченко О.Л., Хорунжа Р.В., Равчук Ж.О., Гримак О.М.

З 2000 року у школі була відкрита дошкільна група. В 2010 році утворено Васьковецький навчально-виховний комплекс «ЗОШ І-ІІ ступенів – дитячий садок». Працювали з дітьми вихователі: Гордійчук С.А., Мельник І.С., Спеціальна О.Д., Соколовська Л.А., Горда І.М., Соколовська К.Л., музичний керівник Корнійчук М.В., помічники вихователя Якобчук Н.А., Кутасевич І.В.

З 2006 року школа входить до навчально-виховного об’єднання «Шкільний округ», який функціонує на базі Михнівської, Клубівської, Поліської, Васьковецької та Завадинецької шкіл.

У Васьковецькому НВК успішно працює учнівське самоврядування, дитячі об’єднання: «Подоляночка» - учнів початкових класів та «Соняшник» - учнів середніх класів. Діти займаються у предметних гуртках, відвідують секцію волейболу Ізяславської ДЮСШ і хореографічне відділення Плужненської музичної школи.

Учні школи брали участь в районних та обласних предметних олімпіадах, неодноразово виборювали призові місця: Драганчук Надія, Драганчук Тетяна, Станіславчук Жанна, Шклярук Зоя, Хотячук Роман, Луца Світлана, Яцькова Олена, Головчук Люба, Хотячук Олександр, Хотячук Борис, Гагун Алла, Нізовець Віктор, Станіславчук Марія, Гримак Костянтин, Левчун Михайло, Кукуріка Ярослав, Красовецька Марина, Кукуріка Наталія, Кукуріка Вікторія, Подлипна Наталія, Корольова Анна, Хінцінська Світлана, Онисимчук Тетяна, Дукач Дмитро, Кравець Діана, Терещук Вадим, Корнійчук Світлана, Томчук Вікторія.

Учні Васьковецької школи беруть активну участь у районних, обласних і всеукраїнських спортивних змаганнях та здобувають перемоги у різних видах спорту (волейбол, футбол, легка атлетика, теніс, шахи).

Значних успіхів у професійній діяльності досягли випускники школи:

Зінкевич Василь Іванович – народний артист України;

Прокопчук Олег Григорович – скульптор, член спілки художників України;

Криленко-Кукуріка  Антон Корнійович – кандидат історичних наук, завідуючий кафедрою;

Кирилюк Микола Олександрович – кандидат медичних наук, завідуючий кафедрою терапії в Чернівецькому медінституті;

Шуляк Віктор Павлович – генерал – майор медичної служби;

Кукуріка Наталія Олегівна – майстер спорту з академічного веслування, заслужений тренер України.

 

 

Вхід на сайт
Календар
«  Квітень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930